Leonardo da Vinci
Zespół Szkół Budowlanych po raz drugi złożył projekt w ramach konkursu projektów mobilnościowych Programu Leonardo da Vinci . W maju 2009r. projekt został zatwierdzony do realizacji .
Uczniowie szkoły wezmą udział w projekcie zatytułowanym "Fachowcy budowlani pilnie poszukiwani”. Wyjazd nastąpi w kolejnych dwóch latach a jego uczestnikami będzie 20 uczniów kl. III technikum o kierunku technik budownictwa. Staż obejmie równoległe szkolenie dwu 10 osobowych grup, grupy cieśli i dekarzy i grupy technologa robót wykończeniowych. Staż odbędzie się w Szkole Niemieckiej Berufsbildende Schulen w Brunszwiku, która przygotowuje do zawodu fachowców min. w branży budowlanej. Staż 3-tygodniowy przeprowadzony będzie w ramach obowiązkowej praktyki dla klas trzecich i odbędzie się w lutym 2010 i 2011. Praktyka odbywać się będzie w warsztatach Szkoły, która wyposażona jest w najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i stanowiska robocze, czym nie dysponuje ZSB. Uczniowie będą wykonywać tu prace, które wykonuje się na prawdziwych budowach.
Współpraca ze Szkołą Niemiecką została nawiązana głównie ze względu na posiadane zasoby wykorzystywane do nauki zawodu. Głównym celem szkolenia jest rozszerzenie, pogłębienie umiejętności praktycznych absolwentów techników o takie, których program nauczania nie obejmuje a także uzyskanie nowych praktycznych kwalifikacji z zakresu prac ciesielskich, dekarskich oraz z technologii robót wykończeniowych.
Pracodawcy wielokrotnie wytykają słabe przygotowanie praktyczne i teoretyczne absolwentów ZSZ. W skutek szybko następujących zmian na rynku pracy wynika potrzeba uzupełnienia kształcenia zawodowego uczniów techników o nowe umiejętności praktyczne z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Beneficjenci niniejszego projektu będą spełniać oczekiwane potrzeby.
Pod koniec stażu zostaną zorganizowane dwa różne egzaminy, osobno wg niemieckich i polskich reguł. Pierwszy egzamin w Niemczech sprawdzi praktycznie nabyte umiejętności, drugi egzamin w Polsce teoretyczne wiadomości zdobyte przez uczniów podczas stażu. Porównanie ze sobą wyników dwóch egzaminów pozwoli na dokonanie szczegółowej ewaluacji całego Projektu. Dla Szkoły polskiej i niemieckiej będzie to dobrym doświadczeniem w zakresie egzaminowania kwalifikacji zawodowych.
Innym ważnym argumentem przemawiającym za stażem w Niemczech jest język niemiecki, drugi język obcy nauczany w szkole. Kontakt osobisty z językiem podniesie poziom posługiwania się tym językiem, zachęci do jego dalszej nauki. Dzięki stażom, młodzi ludzie rozpoczynający pracę w swoim zawodzie , będą posiadali międzynarodowe doświadczenie zawodowe. To pomoże im uwolnić się od kompleksów zawodowych, językowych i kulturowych.
Staż w Niemczech w 2006r.
Dzięki projektowi 20 uczniów naszej szkoły mogło wyjechać na staż zawodowy do szkoły partnerskiej Johannes Selenka Schule – Berufsbildende Schulen I w Brunszwiku (Braunschweig) w Niemczech.
Staż odbył się w dniach od 30.10.2006 do 17.11.2006 r. Udział w nim wzięli uczniowie klasy trzeciej technikum o kierunku technik budownictwa. Odbyli oni trzytygodniową praktykę zawodową w warsztatach szkoły niemieckiej.
Głównym celem projektu było zdobycie nowych kwalifikacji przez uczniów i podniesienie ich umiejętności zawodowych. Uczniowie uczyli się zawodu dekarza i cieśli budowlanego.
Warsztaty szkoły niemieckiej były wyposażone w specjalistyczne urządzenia i maszyny , które nie są jeszcze powszechnie używane w Polsce. Nasi uczniowie poznali najnowsze technologie stosowane w budownictwie oraz nauczyli się obsługiwać nowe maszyny. Szkolenie odbywało się pod okiem doświadczonych instruktorów wraz z praktykantami niemieckimi. Umożliwiło to uczestnikom projektu nawiązanie kontaktów z rówieśnikami oraz podniosło poziom znajomości języka niemieckiego.
Więcej o stażu na stronie: http://www.zsb.tarnow.pl/leonardodavinci/