XXXIX OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI BUDOWLANYCH DOBIEGŁA KOŃCA

Bardzo duży sukces Tobiasza Solarza z klasy IV A.

W dniach 20-22 kwietnia 2026 r. w Poznaniu odbyły się zawody centralne XXXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Wzięło w nich udział 80 uczniów z 29 szkół zakwalifikowanych przez Komitet Główny na podstawie wyników zawodów okręgowych. 

W finale olimpiady uczestnicy zmagali się z zadaniami otwartymi zgrupowanymi w 3 częściach (A,B,C). Maraton rozwiązywania zadań miał miejsce we wtorek 21 kwietnia w godzinach od 9.00 do 15.00.

W środę o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i zakończenia FINAŁU. 

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że mamy indywidualnie III miejsce!

Tobiasz jako pierwszy w historii szkoły stanął na podium w Finale Centralnym. Oprócz dużego prestiżu, tytułu laureata otrzymał również cenne, choć jak sam powiedział mniej ważne nagrody.

Bardzo duże gratulacje i szczery podziw za ogrom pracy włożonej w przygotowanie. Za upór, niezłomność i planowe dążenie do celu. 

Przy sukcesie Tobiasza nieco w cieniu znalazł się Karol Moskal, który będąc dopiero w klasie III dostał się do finału i osiągnął zamierzony cel zdobywając tytuł finalisty. Również gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć w następnych edycjach Olimpiady.

I na koniec kilka słów od opiekuna naszych olimpijczyków:

Szanowni Państwo czytający ten tekst; chciałbym przybliżyć Wam, szczególnie tym, którzy nie mają bezpośredniej styczności ze szkołą i Olimpiadą, co tak naprawdę kryje za dwoma tylko wybranymi sformułowaniami powyższej notki.

Bardzo duży sukces – te trzy niewinne słowa to niesamowita ilość godzin spędzonych nad książkami, rysunkami, normami i projektami. Czy zdajemy sobie sprawę, jak potężny jest zakres materiału, który obejmuje trzeci etap – centralny naszej olimpiady. To zagadnienia:

– obliczeń konstrukcyjnych z zakresu statyki, wytrzymałości i rozwiązań konkretnych konstrukcji,

– rysunku technicznego w pełnym zakresie projektu technicznego zarówno od strony czytania, jak i sporządzania,

– dokumentacji technicznej obejmującej pełen cykl procesu budowlanego

– organizacji budowy, a w tym również harmonogramowanie i sieci powiązań,

– technologii właściwie wszystkich robót budowlanych; i to zarówno tych tradycyjnych, jak i nowych pojawiających się w zawrotnym tempie,

– materiałów budowlanych w zakresie ich właściwości i zastosowania w kontekście coraz nowych rozwiązań,

– kosztorysowania robót budowlanych

– fizyki budowli zawierającej zagadnienia cieplno-wilgotnościowe i akustyczne przegród budowlanych

– architektury ze szczególnym naciskiem na historię i teraźniejszość istniejących rozwiązań,

– obiektów budowlanych zarówno tych małych jak i bardzo skomplikowanych w zakresie ich statyki sposobu pracy i zastosowanych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, a ponadto wiele tematów czysto fizycznych, chemicznych i matematycznych, które niekiedy zahaczają również o materiał nieomawiany na zajęciach w szkole średniej.

Wzięło udział 80 uczniów – to niezwykli ludzie – pasjonaci budownictwa. Żaden z nich nie znalazł się na zawodach centralnych przypadkowo. Wszyscy wyłonieni w trudnych zmaganiach etapu okręgowego Olimpiady. Przyjechali walczyć o najwyższe laury. Wszyscy intensywnie pracowali, aby się do tych zmagań przygotować. 

Aby znaleźć się na podium trzeba było pokonać 77 z nich.

I jeszcze na koniec jako opiekun Szkolnego Koła Olimpijczyków chciałbym podziękować i pogratulować nie tylko Tobiaszowi i Karolowi, którym „udało” się zakwalifikować do finału, ale także wszystkim, którzy uczestniczą w naszych zajęciach tworząc koleżeńską, a może nawet trochę przyjacielską grupę osób chcących trochę więcej.

Dziękuję i zapraszam do dalszej pracy. Spróbujemy przeskoczyć Tobiasza. 

Ps. 1. Będzie bardzo trudno, ale zostały jeszcze pierwsze i drugie miejsce Finału Centralnego naszej Olimpiady.

Ps. 2. Dziękuję jeszcze trzem grupom wspierającym wysiłki naszego koła:

✓koleżankom i kolegom z klas naszych olimpijczyków za dobrą atmosferę i wsparcie

✓wszystkim nauczycielom i pedagogom, którzy nigdy nie odmówili pomocy, zawsze wspierając uczniów swoją wiedzą, dobrą radą czy też życzliwością w ułatwieniu uczestnictwa w zajęciach naszego koła

✓naszej Dyrekcji, nie chcę literalnie wymieniać za co, bo mógłbym o czymś zapomnieć. Powiem tylko: za wszystko, co sobie wymarzymy, a co choć trochę zahacza o realność, to dostajemy.

JK