Bardzo duży sukces Tobiasza Solarza z klasy IV A.
W dniach 20-22 kwietnia 2026 r. w Poznaniu odbyły się zawody centralne XXXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Wzięło w nich udział 80 uczniów z 29 szkół zakwalifikowanych przez Komitet Główny na podstawie wyników zawodów okręgowych.
W finale olimpiady uczestnicy zmagali się z zadaniami otwartymi zgrupowanymi w 3 częściach (A,B,C). Maraton rozwiązywania zadań miał miejsce we wtorek 21 kwietnia w godzinach od 9.00 do 15.00.
W środę o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i zakończenia FINAŁU.
Po ogłoszeniu wyników okazało się, że mamy indywidualnie III miejsce!
Tobiasz jako pierwszy w historii szkoły stanął na podium w Finale Centralnym. Oprócz dużego prestiżu, tytułu laureata otrzymał również cenne, choć jak sam powiedział mniej ważne nagrody.
Bardzo duże gratulacje i szczery podziw za ogrom pracy włożonej w przygotowanie. Za upór, niezłomność i planowe dążenie do celu.
Przy sukcesie Tobiasza nieco w cieniu znalazł się Karol Moskal, który będąc dopiero w klasie III dostał się do finału i osiągnął zamierzony cel zdobywając tytuł finalisty. Również gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć w następnych edycjach Olimpiady.
I na koniec kilka słów od opiekuna naszych olimpijczyków:
Szanowni Państwo czytający ten tekst; chciałbym przybliżyć Wam, szczególnie tym, którzy nie mają bezpośredniej styczności ze szkołą i Olimpiadą, co tak naprawdę kryje za dwoma tylko wybranymi sformułowaniami powyższej notki.
Bardzo duży sukces – te trzy niewinne słowa to niesamowita ilość godzin spędzonych nad książkami, rysunkami, normami i projektami. Czy zdajemy sobie sprawę, jak potężny jest zakres materiału, który obejmuje trzeci etap – centralny naszej olimpiady. To zagadnienia:
– obliczeń konstrukcyjnych z zakresu statyki, wytrzymałości i rozwiązań konkretnych konstrukcji,
– rysunku technicznego w pełnym zakresie projektu technicznego zarówno od strony czytania, jak i sporządzania,
– dokumentacji technicznej obejmującej pełen cykl procesu budowlanego
– organizacji budowy, a w tym również harmonogramowanie i sieci powiązań,
– technologii właściwie wszystkich robót budowlanych; i to zarówno tych tradycyjnych, jak i nowych pojawiających się w zawrotnym tempie,
– materiałów budowlanych w zakresie ich właściwości i zastosowania w kontekście coraz nowych rozwiązań,
– kosztorysowania robót budowlanych
– fizyki budowli zawierającej zagadnienia cieplno-wilgotnościowe i akustyczne przegród budowlanych
– architektury ze szczególnym naciskiem na historię i teraźniejszość istniejących rozwiązań,
– obiektów budowlanych zarówno tych małych jak i bardzo skomplikowanych w zakresie ich statyki sposobu pracy i zastosowanych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, a ponadto wiele tematów czysto fizycznych, chemicznych i matematycznych, które niekiedy zahaczają również o materiał nieomawiany na zajęciach w szkole średniej.
Wzięło udział 80 uczniów – to niezwykli ludzie – pasjonaci budownictwa. Żaden z nich nie znalazł się na zawodach centralnych przypadkowo. Wszyscy wyłonieni w trudnych zmaganiach etapu okręgowego Olimpiady. Przyjechali walczyć o najwyższe laury. Wszyscy intensywnie pracowali, aby się do tych zmagań przygotować.
Aby znaleźć się na podium trzeba było pokonać 77 z nich.
I jeszcze na koniec jako opiekun Szkolnego Koła Olimpijczyków chciałbym podziękować i pogratulować nie tylko Tobiaszowi i Karolowi, którym „udało” się zakwalifikować do finału, ale także wszystkim, którzy uczestniczą w naszych zajęciach tworząc koleżeńską, a może nawet trochę przyjacielską grupę osób chcących trochę więcej.
Dziękuję i zapraszam do dalszej pracy. Spróbujemy przeskoczyć Tobiasza.
Ps. 1. Będzie bardzo trudno, ale zostały jeszcze pierwsze i drugie miejsce Finału Centralnego naszej Olimpiady.
Ps. 2. Dziękuję jeszcze trzem grupom wspierającym wysiłki naszego koła:
✓koleżankom i kolegom z klas naszych olimpijczyków za dobrą atmosferę i wsparcie
✓wszystkim nauczycielom i pedagogom, którzy nigdy nie odmówili pomocy, zawsze wspierając uczniów swoją wiedzą, dobrą radą czy też życzliwością w ułatwieniu uczestnictwa w zajęciach naszego koła
✓naszej Dyrekcji, nie chcę literalnie wymieniać za co, bo mógłbym o czymś zapomnieć. Powiem tylko: za wszystko, co sobie wymarzymy, a co choć trochę zahacza o realność, to dostajemy.
JK


