Trzeba obrać kierunek zgodny ze swoją pasją
WSPOMNIENIA Z LAT SZKOLNYCH PANA PIOTRA BAKA –
PROWADZĄCEGO PRACOWNIĘ ARCHITEKTONICZNĄ „ARCHIMEDIA” www.archimedia.net.pl
W latach 1987-1992 uczyłem się w technikum o profilu budownictwo ogólne w Zespole Szkół Budowlanych w Tarnowie. Moim wychowawcą był pan Roman Hałdziński.
Na wybór szkoły wpłynęły moje zamiłowanie do rysunku, predyspozycje plastyczne oraz sugestie grona nauczycielskiego, uczącego mnie w szkole podstawowej nr 18. Od zawsze interesowałem się architekturą oraz rysunkiem przestrzennym, a Technikum Budowlane idealnie pomagało mi rozwijać swoje zamiłowania.
Grono nauczycielskie ZSB wspominam bardzo miło, przy każdej okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich nauczycieli. Była to kadra dobrze przygotowana do prowadzenia zajęć z zakresu budownictwa, rysunku instalacji oraz praktyki budowlanej. W niezwykle profesjonalny i fachowy sposób nauczyciele przekazywali nam w/w wiedzę. Zdobyte umiejętności pozwoliły mi kontynuować naukę na Politechnice Krakowskiej – wydział Architektury w sposób płynny, pozwalając szczegółowo zgłębiać zagadnienia budownictwa. Na studiach zauważyłem iż osoby nie kończące szkół średnich profilowanych z zakresu budownictwa musiały dużo więcej czasu spędzać na zgłębianiu zadanej i wymaganej wiedzy.
Zwieńczeniem mojej edukacji był zdany egzamin inżynierski, magisterski oraz uzyskanie w grudniu 2000 roku uprawnień architektoniczno – budowlanych – bez ograniczeń. W/w etapy edukacji były niezbędne do rozpoczęcia pełnej działalności projektowo – budowlanej. Aktualnie prowadzę biuro projektów od kilkunastu lat, w którym wykonujmy liczne projekty użyteczności publicznej, dokumentacje technologiczne, kosztorysy, nadzory itp. Wykonujemy coraz większe projekty. Jednym z największych budynków, które zaprojektowałem, było centrum handlowe RCMB w Rzeszowie, liczyło ono 12 tys. m2. Najciekawszym projektem (moim zdaniem) był projekt i budowa budynku w Krakowie Woli Justowskiej. 25 mieszkań, z garażami podziemnymi, z zegarem słonecznym na jednej elewacji, który pokazuje czas letni i zimowy. Jest to budynek ze szklanymi klatkami schodowymi, obrośniętymi aluminiowym winogronem.
Po ukończeniu technikum budowlanego nie widziałem innego kierunku niż architektura. Był to wybór, który odzwierciedlał moje zainteresowania i pasje. Zawód architekta przynosi mi dużo satysfakcji, zapewnia pracę w terenie z wieloma ciekawymi ludźmi, chociaż wymaga też wielu poświęceń.
Myślę, że wybierając szkołę ponadgimnazjalną trzeba wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i zainteresowania. Trzeba obrać kierunek zgodnie ze swoją pasją, by sprawdzać się w danej dziedzinie. W zainteresowaniach jest coś, co potrafi wydobyć z człowieka maksimum umiejętności i to w przyszłości z pewnością zaprocentuje.
Wspomnień wysłuchali
Monika Wojtal i Mateusz Moskal
uczniowie ZSB w Tarnowie