W dniu 24 marca 2025 roku Uczniowie naszej Szkoły z klasy 3C/T odwiedzili Zakon Sióstr Karmelitanek Bosych, mieszczący się w spokojnej okolicy przy ulicy Krzyskiej w Tarnowie.
Pierwotnie zgromadzenie znajdowało się w diecezji katowickiej, jednak z czasem zaczęło się systematycznie rozrastać. Pod koniec 1997 roku ordynariuszem diecezji tarnowskiej został biskup Wiktor Skworc, który znał Siostry Karmelitanki z wcześniejszej posługi w Katowicach. Już na początku swojej pracy w Tarnowie zrodziła się w nim idea założenia nowego klasztoru właśnie w tym miejscu.
Nowemu biskupowi bardzo spodobała się lokalna okolica i już w połowie 1999 roku rozpoczęto prace budowlane. Ciekawostką jest, że 16 czerwca 1999 roku, podczas wizyty w Starym Sączu, św. Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod nowy klasztor. Niespełna półtora roku później — 13 grudnia 2000 roku — została odprawiona uroczysta Msza Święta, inaugurująca życie zakonne w nowej wspólnocie.
Pełna nazwa Zakonu brzmi: Klauzurowy Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych pw. NMP Bramy Niebios i św. Józefa. Kaplica została ukończona 8 grudnia 2001 roku, kiedy odbyło się jej uroczyste poświęcenie. Podczas tej ceremonii bp Wiktor Skworc wypowiedział słowa, które — jak wspominają Siostry — stały się duchowym mottem klasztoru:
„Jakże nie dziękować dziś Bogu za ten Klasztor, za to miasto na górze i światło na świeczniku (…). Dlatego proszę Was, Drogie Siostry Karmelitanki, o serce matczyne i macierzyńskie dla moich braci kapłanów, dla wszystkich przygotowujących się do kapłaństwa, dla pasterzy tego Kościoła. Obejmujcie nas pamięcią, modlitwą, miłością, wypraszajcie u Boga owocność posługi, by przez nią w sercu każdego diecezjanina zwyciężał Bóg. Tak widzę Waszą misję.”
Ważną postacią w historii tarnowskiego klasztoru była jego fundatorka — Matka Teresa Rozborska, która w 1964 roku złożyła śluby zakonne jako Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. To właśnie ona stanęła na czele grupy fundacyjnej i została pierwszą przeoryszą wspólnoty liczącej wówczas 15 mniszek. Swoją posługę pełniła aż do 2017 roku. Została pochowana w grobowcu na przyklasztornym cmentarzu.
Obecnie w zgromadzeniu mieszka 21 Sióstr Karmelitanek Bosych, z czego 18 prowadzi życie w pełnej klauzurze, nie opuszczając murów klasztoru. Jest to wspólnota kontemplacyjna, skoncentrowana na modlitwie, ciszy i ofierze. Siostry nie korzystają z radia, telewizji ani internetu. Większość dnia wypełnia im modlitwa oraz prace ręczne — wykonują m.in. różańce, hafty i figurki gipsowe.
Uczniowie naszej Szkoły zadawali Siostrom liczne pytania i z dużym zainteresowaniem słuchali ich odpowiedzi. Spotkanie okazało się tak inspirujące, że planowana godzinna wizyta przedłużyła się do dwóch. Cieszy nas zaangażowanie Uczniów oraz ich aktywny udział — było to dla nich nie tylko cenne doświadczenie, ale również niezwykła lekcja religii.
Siostry Karmelitanki przyjęły naszą młodzież z ogromną życzliwością i serdecznością, dzieląc się ciekawostkami dotyczącymi życia klauzurowego, które — szczególnie w dzisiejszych czasach — wymaga wyjątkowego poświęcenia.
(MG)